לבתי כנסת

כיאה ל׳מקדש מעט׳ נוהגים אנו לפאר את בית הכנסת ולשוות לו הוד והדר, כמו גם את ספרי התורה שבהיכל. מחלקת ייצור התיקים לספרי תורה בחדד מציעה דגמים מעוצבים בסגנונות שונים לפי הזמנה אישית. ניתן להתרשם ממבחר הדגמים (כ- 40 דגמים) המוצגים באתר ולבקש הצעת מחיר. המוצרים המשלימים שאנו מציעים כמתנה או הקדשה לבית הכנסת כוללים כתרים ורימונים לקישוט ספר התורה, מצביעי יד לקריאה בספר התורה, קופסאות למתן צדקה, ועוד.

נמצאו 56 פריטים

כלי כסף לספרי תורה

אומרים כי אם אין קמח אין תורה, אך בעוד הקמח שנאפה ללחם מספק לנו את צרכי הקיום הבסיסיים שלנו, לימוד התורה יכול להעלות את האדם לרמות הרוחניות הגבוהות ביותר. על בסיס האמת הזאת אין זה מפליא אפוא שכתבי הקודש עצמם זוכים ליחס מיוחד בעזרת כלי כסף ייעודיים.

 

תיקים לספר תורה

אין יהודי שלא מכיר בהיסטוריה הארוכה והמפוארת של התורה, אשר ליוותה יהודים ברחבי העולם בזמנים קשים וברגעי רוממות וניצחון כאחד. גם החשיבות הרוחנית של התורה מוכרת ויודעת לכל, ודי להביט באדם מתפלל ולראות כיצד גופו נשאב לתנועה, שכן ההתעלות הרוחנית והלהט מוצאים ביטוי גופני בתנודות בעת תפילה.

אם לא די בכל זאת, הרי שגם תהליך הכנת ספר התורה עצמו הוא מורכב ולא פשוט, שכן התורה יש לכתוב בכתב יד בעזרת קולמוס ודיו כשר. רק סופר סת"ם מוכשר יכול לעשות זאת, וכל טעות עלולה לעלות לו חודשים רבים של עבודה. למעשה כתיבת ספרי תורה יכולה להתארך גם מעל לשנה.

על רקע כל הדברים הללו, אין פלא שהכנסת ספר תורה חדש לבית הכנסת הוא מאורע משמח וסוחף במיוחד, ועל מנת שספר התורה ישמר בתנאים הטובים ביותר, יש לשמור אותו בתוך תיק ראוי, שייתן ביטוי חיצוני מינימלי לקדושה והחשיבות שהוא גולם בתוכו.

מכאן שתיק לשמירת ספר תורה יהיה מהודר מעין כמוהו, עם מעטפת כסף טהור מרוקע בעיטורים מורכבים ויפהפיים מאין כמותם ומשולב בבדים איכותיים ורכים כגון קטיפה באיכות הגבוהה ביותר.

 

תיקים לספר הפטרות

בשבתות ובחגים, רגע אחרי שמסיימים בקריאת התורה, החזן מברך ומגיע הרגע בו בית הכנסת מתמלא בצלילים מטעמי המקרא ופסוקים מספר נביאים ממלאים את החלל, זהו הרגע שבו קוראים את ההפטרה.

המנהג לקרוא הפטרות אומנם החל בתקופה מאוחרת יותר, אך גם קריאת ההפטרה לייותה את היהודים לאורך ההיסטוריה, ואף אפשרה לימוד של כתבי קודש בתקופות מסוכנות לעם היהודי, למשל כאשר אנטיוכוס, המל של הממלכה היוונית הקדומה אשר מוכר לרובנו מחנוכה, אסר על קריאת התורה.

כיאה לספר קודש מלא משמעות רוחנית אשר ליווה את היהודים בזמנים טובים וקשים כאחד, גם ספרי ההפטרות זוכים ליחס של כבוד, הם נכתבים על ידי סופר סת"ם בעבודת יד ונשמרים בתיק מהודר ייעודי, עשוי מכסף טהור ובדים איכותיים ומקושט בתבליטים ועיטורים מרהיבים מתוך ניסיון לשקף את החשיבות הרבה של ספר חשוב זה.

 

כתרים

לאורך ההיסטוריה, עמים רבים מכל קצוות תבל נהגו לשים לראשם של מנהיגיהם כתר מושקע, עשוי מתכות יקרות ונדירות ומשובץ אבנים טובות בכמויות מרשימות. אבל העם היהודי, כיאה לעם הספר, בחר להכתיר את ספר התורה, אשר ניצב ללא ספק בחוד החנית של ההנהגה הרוחנית של עם ישראל.

אם כן, הכתרים אשר מעטרים את ספרי התורה הם יצירות אומנות מרשימות ומשקעות העשויות מכסף טהור באיכות הגבוהה ביותר ומכילות עיטורים מורכבים ומסוגננים, באמצעות כתרים מרהיבים שכאלה המסירות הרבה של העם היהודי לספר התורה יכולה לקבל צורה גשמית.

 

רימונים

לרימון יש חלק של כבוד בהיסטוריה היהודית, כאחד משבעת המינים בהם התברכה ארצנו הוא לוקח חלק מרכזי בראש השנה ומעטר את הספר השוכן בהיכל הקודש בבית הכנסת, ספר התורה.

ספר התורה מעוטר אם כן בזוג רימונים עשויים כסף טהור ואיכותי ומעוטרים בשלל ריקועים ופיתוחים. על רימונים אלו תלוייפ פעמונים אשר מוסיפים לשמחה המתלווה להוצאת ספר התורה מהיכל הקודש לקראת הקריאה בו.

 

יד לספר תורה

כחלק מחוקי הטומאה והטהרה הנגיעה בספר התורה אסורה. יתר על כן, כיוון שספרי התורה נכתבים בדיו על גבי קלף, מגע יד אדם יכולה להשחית חלילה את ספר התורה ולהוביל לפסילתו, עניין אשר עשוי לפגוע למעשה בקהילה שלמה של יהודים טובים ויראי שמיים ומתפללים אדוקים.

בכדי להימנע מגזרה איומה שכזאת ולאפשר לחזן להוסיף ולעקוב במדויק אחרי קריאתו בפסוקים הרבים, מאז ימי קדם החלו יהודים להשתמש במקל ייעודי מחודד מעט בקצהו. מתוך רצון להאדיר ולקדש את התורה, לאורך השנים המצביעים הפשוטים השתכללו וכיום מקובל להשתמש במוט הצבעה הנקרא יד.

את היד ניתן להכין ממגוון רחב של חומרים, החל מעץ מארץ הקודש כדוגמת עץ זית ועד חומרים מיוחדים ונדירים יותר כגון שנהב אשר היה בשימוש בשנים עברו. עם זאת, החומר המבוקש והנפוץ ביותר להכנת היד לספר תורה הינו כסף טהור, בו לעיתים משבצים אבנים טובות ויהלומים.

 

טסים

דרך נוספת לפאר ולקשט את ספר התורה היא באמצעות טס. באתר כלי הכסף והיודאיקה של האחים חדד ניתן למצוא מבחר של טסים עשויים מכסף טהור. כך למשל תוכלו למצוא טס חושן גדול מסדרת מורשת המכיל פיתוחים של אריות מחזיקים את לוחות הברית. את טס החושן מסדרת מורשת ניתן אף למצוא בממדים קטנים יותר לצד מבחר טסים נוספים בשלל גדלים ועיצובים שנעשו במלאכת מחשבת.

 

קופסאת צדקה

לצדקה ועזרה לאנשים העניים והחלשים בחברה יש מקום מרכזי ביותר בדת היהודית וקיימת התייחסות נרחבת לחשיבות הרבה שיש לצדקה בכתבי קודש ודברי חכמים. למעשה על פי ההלכה היהודית הצדקה נחשבת לאחת המצוות החשובות שבתורה ועל כן ציבור ירא שמיים ומסור להלכות התורה מקפיד לבצע מעשה צדקה ושוקד על הקמת סביבה שתאפשר מעשי חסדי לרוב.

קופות צדקה הן אפוא נדבך מרכזי ומשמעותי בכל קהילה יהודית פעילה. בתי כנסת וקהילות יהודיות משקיעים ומשקיעות בקופות צדקה מקושטות שישדרו לכל את החשיבות הרבה של מעשי צדקה וחסד.

התורה וכתבי הקודש מהווים אבן שואבת ליהודים בכל רחבי העולם אשר מספקים לחברי הקהילה חוסן רוחני, כיוון ודרך. ניתן למצוא ביטוי לחשיבות הגדולה של התורה בכלי הכסף המעוטרים והאיכותיים בהם משתמשים קהילות יהודיות ובתי כנסת מסביב לעולם.